Regularne mycie elewacji sprawia, że budynek ładnie się prezentuje przez długi czas. Gromadzą się na niej rozmaite zanieczyszczenia, które obniżają walory estetyczne. Warto wobec tego samodzielnie zająć się myciem lub zlecić firmie profesjonalne czyszczenie elewacji. Prace konserwacyjne warto przeprowadzać regularnie, co najmniej raz w roku, przede wszystkim po zimie. Trzeba się odpowiednio do tego przygotować, wyposażyć w niezbędne przyrządy i środki. Trudniejsze będzie przeprowadzenie prac na wysokościach, konieczne staje się zadbanie o bezpieczeństwo. Po usunięciu brudu może okazać się, że na elewacji doszło do powstania różnych uszkodzeń, które wymagają naprawy.
W jaki sposób umyć elewację?
Jest wiele sposobów na wyczyszczenie elewacji, można nawet ograniczyć się wyłącznie do domowych metod, wykorzystać ekologiczne środki czystości. Dużym ułatwieniem będzie sięgnięcie po myjkę ciśnieniową, która poradzi sobie w mało inwazyjny sposób z uporczywymi zabrudzeniami. Myjka ciśnieniowa będzie odpowiednia w przypadku każdego tynku mineralnego. Wystarczy dobrać odpowiednie ciśnienie, aby zapomnieć o brudnej elewacji. Nawet najbardziej oporne zanieczyszczenia zostaną usunięte pod ciśnieniem, pozostawiając czystą powierzchnię. Nie trzeba nawet sięgać po żadne chemiczne środki, aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy czysta woda i po problemie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tynk musi być w dobrym stanie, jeśli chce się przeprowadzić czyszczenie pod dużym ciśnieniem. W przeciwnym razie można przyczynić się do powstania uszkodzeń. Mycie elewacji wyłącznie myjką ciśnieniową i wodą jest niezwykle prostym i tanim sposobem. Warto napełnić urządzenie gorącą wodą, która rozpuści zabrudzenia, usunie nawet tłuste plamy.

Do czyszczenia elewacji świetnie sprawdzają się także szczotki i gąbki z szorstką powierzchnią. Oczywiście nie należy zbyt intensywnie szorować, bo mogą powstać drobne uszkodzenia w tynku. Jeśli czyszczenie wodą i pod ciśnieniem nie przynosi pożądanego efektu, to warto mieć w zanadrzu odpowiednie środki chemiczne. Pomocne są preparaty do likwidowania glonów, nieestetycznych wykwitów i nalotów. Z domowych sposobów można polecić zwykły płyn do mycia naczyń. Jeśli na elewacji pojawiły się grzyby lub trudny do usunięcia nalot, to z pomocą przychodzą profesjonalne środki. Godne polecenia jest piaskowanie elewacji, dzięki czemu możliwe staje się dogłębne oczyszczenie wszystkich szczelin i przywrócenie utraconego połysku. Po umyciu warto zastosować odpowiedni impregnat, aby zabezpieczyć elewację. Istotne jest to, aby został on dobrany do rodzaju powierzchni.